Święta Bożego Narodzenia - poznaj zwyczaje z innych krajów cz. 2
Zgodnie z naszą zeszłotygodniową obietnicą - dzisiaj kolejna porcja informacji od ergokantor.pl, o tym, jak mieszkańcy innych krajów obchodzą Święta Bożego Narodzenia. Tym razem przedstawiamy zwyczaje z Holandii, Portugalii, Szwecji i Anglii.
2016-12-12, 07:00

Holandia

Nie mamy zbyt dobrych wieści dla wielbicieli Świąt Bożego Narodzenia. Dlaczego? Dlatego, że w Holandii nie obchodzi się uroczystej wieczerzy wigilijnej, ani postu. Nie ma też prezentów pod choinką! Ponieważ nie ma więcierzy wigilijnej to i nie ma specjalnych przysmaków, potraw czy wypieków spożywanych tylko i wyłącznie w tym czasie. Podczas Świąt w Holandii królują za to bogato ozdobione lampkami choinki oraz pielęgnowany jest zwyczaj pasterki.

W  Holandii najważniejszy jest okres poprzedzający Boże Narodzenie - czas Świętego Mikołaja, czyli Sinterklaas'a. Okres pomiędzy przybyciem Mikołaja do Holandii (około 20 listopada), a wigilią jego urodzin (5 grudnia) jest czasem świętowania. Tradycja Świętego Mikołaja jest kultywowana z wielką dbałością, w tym oczywiście tradycja dawania sobie prezentów! Kulminacyjnym punktem jest uroczysta kolacja pakjesavond w dniu 5 grudnia.

Flaga:

Waluta: Euro

Aktualny kurs sprzedaży ergokantor.pl z dn. 9.12.2016, godz. 13:49 - 4,4532zł.

 

 

Portugalia

Jak obchodzą Święta Portugalczycy? Zacznijmy od tego, iż najpierw idą na pasterkę, a dopiero potem zasiadają do uroczystej kolacji wigilijnej. Na stole wigilijnym, podobnie jak i u nas, znajduje się puste nakrycie, jednak tutaj jest ono przeznaczone dla zmarłych dusz. Jeśli chodzi o prezenty, to w tym czasie daje się je symbolicznie, jednak najwięcej ich otrzymuje się w święto Trzech Króli. Jakie tradycyjne potrawy pojawiają się na stole świątecznym? Przede wszystkim nadziewany indyk, może też być kurczak czy kura z kasztanami, rodzynkami i migdałami.

Flaga:

Waluta: Euro

Aktualny kurs sprzedaży ergokantor.pl z dn. 9.12.2016, godz. 13:49 - 4,4532zł.

 

 

Szwecja

Choinka pojawiła się tutaj już w 1700 roku i od tego czasu jest ważnym elementem Świąt. Ubiera się ją zazwyczaj dwa dni przed Wigilią.

Jakie potrawy są charakterystyczne dla szwedzkich Świąt:

  1. Do ciekawych tradycji należy tzw. "zanurzanie w kotle". Polega ono na tym, iż biesiadnicy zanurzają kawałki ciemnego chleba w garnku wypełnionym wołowiną, wieprzowiną i sosem.
  2. Na świątecznym stole pojawia się także lutefisk – to typowo świąteczna potrawa, którą przygotowuje się głównie z dorsza, rybę moczy się w wodzie, a następnie przez kolejne kilka dni maceruje w ługu sodowym - substancji silnie żrącej…, następnie jest ona gotowana i smażona. Podaje się ją z warzywami lub innymi dodatkami.

W tym czasie w Szwecji można spotkać dwie postacie, jedna nazywa się Jultomten, a druga Juldagen. Kim one są? Otóż pierwsza, to nikt inny tylko Święty Mikołaj we własnej osobie! Szwedzki Jultomten stanowi połączenie dwóch tradycji - europejskiej (czyli tego, który rozdaje prezenty na Boże Narodzenie) i szwedzkiej, czyli gårdstomtena (czyli krasnala ogrodowego, który nie miał nic wspólnego z prezentami, ale odgrywał ważną rolę w życiu Szwedów. Wierzyli oni, że pilnował, aby gospodarstwo i bydło były doglądane. Jeśli ktoś nie dbał o zwierzęta, mógł zostać przez niego spoliczkowany. Dla krasnali, opiekunów chłopskich zagród, gospodarze w wigilijną noc wystawiali miseczkę kaszy). A kim jest Juldagen? To koziołek i to on kiedyś rozdawał prezenty, jednak od przeszło 100 lat został zastąpiony Jultomentem. Obecnie stanowi świąteczną ozdobę, wykonaną najczęściej ze słomy.

Flaga:

Waluta: korona szwedzka

Aktualny kurs sprzedaży ergokantor.pl z dn. 9.12.2016, godz. 13:49 - 0,4606zł.

 

 

Wielka Brytania

To właśnie tutaj narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą pod sufitem, który symbolizuje szczęście i spełnienie marzeń. Tu też narodził się zwyczaj wysyłania kartek świątecznych z napisem "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku".

W Anglii nie ma tradycji wigilijnej wieczerzy, ta forma posiłku to bardziej obiad podczas którego spożywa się pieczonego indyka i Christmas Pudding. Ten ostatni jest podawany z sosem na bazie brandy lub rumu i przyozdabiany gałązką ostrokrzewu, a podczas podawania często jest oblany alkoholem i podpalany. Podczas wigilii biesiadnicy nie dzielą się opłatkiem tylko tzw. Christmas Cracker. Co to takiego? Otóż Christmas Cracker są to papierowe „cukierki”, które rozrywane są przez dwie osoby, a w środku znajdują się drobne upominku typu wróżba, zabawna kostka do gry czy mini gra towarzyska.

To właśnie z Anglii przyszedł do nas zwyczaj Bożonarodzeniowych spotkań firmowych.

Flaga:

Waluta: Funt szterling

Aktualny kurs sprzedaży ergokantor.pl z dn. 9.12.2016, godz. 13:49 - 5,3105zł.

 

 

 

Wszystkim Czytelnikom życzymy Wesołych Świąt – zespół ergokantor.pl

 

 

___________________________________________________________________________________

O marce ergokantor.pl:

ergokantor.pl to internetowy serwis wymiany walut dla osób indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Kursy walut na ergokantor.pl są aktualizowane co 15 sekund, opierają się na rzeczywistych notowaniach z rynku Forex, co gwarantuje korzystne kursy walut i rzeczywiste oszczędności i zyski dla Klienta. Spółka Goldem Sp. z o.o. – właściciel ergokantor.pl, dysponuje kapitałem w wysokości 1 mln złotych, co jest jednym z najwyższych w branży niebankowych podmiotów wymiany walut online.

9 korzyści dla, których warto wymieniać walutę w ergokantor.pl:

1. Korzystne kursy walut
2. Brak prowizji za wymianę walut
3. Szybkość transakcji
4. Obsługa wszystkich banków w Polsce
5. Obsługa 12 walut
6. Możliwość przelewu środków z transakcji wymiany bezpośrednio na konto osoby trzeciej
7. Bezpieczeństwo wymiany gwarantowane
8. Codzienne komentarze walutowe
9. Poczucie humoru…sprawdź: humor z ergokantor.pl

Kantor internetowy ergokantor.pl działa 24h/dobę 7 dni w tygodniu, księgowanie transakcji w godzinach pracy kantoru, tj. w dni robocze od godziny 8.00 do 17.00.

Dbamy o zaufanie naszych Klientów i bezpieczeństwo transakcji – jesteśmy Biurem Usług Płatniczych nadzorowanym przez KNF i GIIF.

Kantor prowadzi czat on-line, a platforma wymiany jest wyjątkowo prosta w obsłudze.

ergokantor.pl to 100% Klientów zadowolonych ze współpracy z nami, co potwierdzają wyniki sondażu niezależnej firmy zewnętrznej Opineo.pl http://www.opineo.pl/opinie/goldem-sp-z-o-o

KONTAKT / AUTOR
Gabriela Kłaptocz
Media Menadżer
ergokantor.pl
664-417-700
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.