KOMENTARZ WALUTOWY RYNEK PLN
ergokantor.pl 14.03.2017, 7.00
2017-03-14, 08:30

USDPLN

Dolar w dalszym ciągu znajduje się w konsolidacji pomiędzy 4,05-4,10. Konsolidacja trwa już ponad miesiąc i należy oczekiwać, że w najbliższych dniach nastąpi wybicie. Naszym scenariuszem bazowym jest wybicie górą do poziomu 61,8% FIBO ostatniego impulsu tj. 4,1650. Najważniejszym wydarzeniem najbliższych dni będzie decyzja o podwyżce stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Praktycznie rynek wycenił już środową podwyżkę, jednakże złotówka dzielnie walczyła z umacniającym się dolarem, trzymając go na oporze 4,10. Kurs pary USDPLN jest zależny od ogólnego sentymentu na rynku względem dolara oraz zapowiedzi o ilości i czasie przyszłych podwyżek. W przypadku rozczarowania rynku poprzez brak podwyżki lub też gołębiego komunikatu ze strony FED kurs osunie się do minimum 3,97. W przypadku podniesienia stóp procentowych przy gołębim komunikacie kurs powinien wybić się górą z konsolidacji, jednak wybicie to może być natychmiast skorygowane. Przy jastrzębim komentarzu jest szansa, iż w czwartkowy poranek dolar będzie nawet po 4,1650.

 

EURPLN

Kurs EUR wyraźnie wskazuje, że pod względem gospodarczym oraz na kanwie ostatnich wydarzeń politycznych dyskontuje ostatnie zawirowania. W poniedziałek przed otwarciem krajowego rynku kurs wybił się z konsolidacji górą, zatrzymując się przy 4,3530. Na tym poziomie zostały aktywowane zlecenia sprzedaży, które zepchnęły kurs do konsolidacji poniżej 4,34. Ponieważ kurs EUR jest zależny od wartości eurodolara, gdzie z założenia w najbliższych dniach, raczej zobaczymy osłabienie EUR, dlatego też zakładamy, że złotówka będzie się umacniać. Nie bez znaczenia dla EUR pozostaje fakt środowego głosowania w Holandii, którego rynek w ogóle na tą chwilę nie wycenia. W przypadku wygranej eurosceptyków może dojść do sporego ruchu ceny na parach z EUR. Lokalnym wsparciem jest dolne ograniczenie formacji 1 do 1 (niebieskie prostokąty) przy 4,3040 natomiast oporem lokalny wierzchołek 4,3530.

 

GBPPLN

Funt jest obecnie prawdopodobnie najtrudniejszą walutą do handlowania. Natłok wydarzeń makro w USA i UE w połączeniu z debatami w brytyjskim parlamencie na temat Bretixu powoduje spore ruchy na parach z funtem. Polski złoty nie jest, aż tak płynną walutą, jak dolar, euro czy jen, dlatego zmienność na GBPPLN jest mniejsza. W poniedziałek po otwarciu rynku funt umocnił się prawie o 5 groszy, by w późniejszym czasie stracić część zysków. Rynek zaksięgował równość korekt (niebieskie prostokąty) w impulsie spadkowym, gdzie pojawiła się pierwsza podaż przy 4,9830. Wsparciem pozostaje dolne ograniczenie formacji 1 do 1 przy 4,92 a oporem lokalny wierzchołek przy 4,9830. Wszystko jest jednak zależne od decyzji parlamentu na temat Brexitu.

 

CHFPLN

Frank porusza się w kanale wzrostowym z interwału D1, natomiast obecnie realizuje korektę ostatniego impulsu wzrostowego mierzonego od października do grudnia 2016. Cena porusza się w kanale spadkowym (czerwone linie) i w poniedziałek kolejny raz wyhamowała na poziomie wsparcia 61,8% FIBO przy poziomie 4 zł. W tym miejscu uaktywnił się popyt, co pozwoliło na odreagowanie 4,0380. Obecnie oporem będzie linia trendowa poprowadzona po szczytach, a po jej pokonaniu oporem pozostaną lokalne szczyty przy 4,07. Wsparciem w dalszym ciągu pozostaje granica 4 zł. Po jej sforsowaniu wsparciem będzie linia trendowa poprowadzona po dołkach oraz poziom 78,6 FIBO.

 

 

 

źródło: opracowanie własne ergokantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Komentarz został sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Goldem Sp. z o.o., właściciel marki ergokantor.pl i autor komentarza nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu.

KONTAKT / AUTOR
Michał Bartos
Główny Analityk Walutowy
ergokantor.pl
532-258-886
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.