Złoty w krótkoterminowym odwrocie?
ergokantor.pl 07.04.2017, 7:00
2017-04-07, 08:19

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, iż w tym roku, a i prawdopodobnie także w przyszłym, nie dojdzie do podwyżki stóp procentowych w Polsce. Oznaczać to będzie, iż obecne oprocentowanie lokat bankowych statystycznie nieprzekraczające 2%, nie zabezpieczy oszczędności przed inflacją. Niskie stopy procentowe nie są także korzystne w umacnianiu się złotego.

 

Bank Centralny USA zdecydował się już w marcu br. na podniesienie stóp procentowych, a obecnie rynek wycenia jeszcze 2 lub 3 podwyżki w drugiej połowie roku. Przy braku podwyżki stóp procentowych przez RPP, przy jednoczesnym falowym ich podnoszeniu w Stanach Zjednoczonych pozwala popierać pogląd, że najbliższe miesiące będą sprzyjać umocnieniu się dolara w stosunku do złotego.

 

Nie najlepiej wygląda także sytuacja w przypadku euro. Obecnie rynek wycenia ryzyko polityczne związane z niepewnością związaną z negocjacjami z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu, wyborami we Francji i w Niemczech, a także problemami finansowymi Grecji oraz kryzysem migracyjnym. Czynniki te osłabiają euro, przez co zyskuje także złoty. Sytuacja ta w najbliższym czasie może jednak ulec zmianie, gdyż wyniki wyborów we Francji prawdopodobnie pogrążą eurosceptyków i osłabią ich odpowiedników w Niemczech. Dodatkowo należy podejrzewać, że Wielka Brytania, chcąc ratować swoją jedność oraz pozycję gospodarczą w Świecie, nie zdecyduje się na twardy Brexit. Ustabilizowanie się sytuacji politycznej w Europie doda siły euro na szerokim rynku a w szczególności w stosunku do walut rynków wschodzących.

 

USDPLN

Po reteście dołka ze środy przy 3,96 dolar odbił się w górę. Najbliższym oporem jest poziom 3,99, gdzie cena reagowała już kilkukrotnie. Tym razem jest szansa na trwałe przebicie oporu, a cena powinna zaksięgować poziom 4,02, gdzie wypada równość korekt oraz mierzenie 61,8% FIBO ostatniego impulsu spadkowego.

 

 

EURPLN

Na EURPLN mamy do czynienia z lokalną konsolidacją pomiędzy 4,2150 a 4,26. Dolne rejony kanału są dobrą okazją do zakupu euro, przy założeniu osłabienia się złotego w średnim terminie. Po wybiciu kanału górą oporem będzie strefa przy 4,2850, gdzie wypada 50% FIBO mierzenia wewnętrznego i zakończenie równości korekt w trendzie.

 

 

GBPPLN

Konsolidacja ceny wokół linii trendowej wyrysowanej po szczytach z 5 grudnia 2016 i 23 lutego pozwala sądzić, że tylko kwestią czasu jest jej wyłamanie górą. W takim przypadku oporem będzie poziom 5,02, gdzie wypada mierzenie 61,8% FIBO impulsu spadkowego oraz równość korekt w trendzie.

Komentarz walutowy nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia MF z 19 października 2005 roku. Został sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Goldem Sp. z o.o., właściciel marki ergokantor.pl i autor komentarza nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu.


 

 

źródło: opracowanie własne ergokantor.pl

KONTAKT / AUTOR
Michał Bartos
Główny Analityk Walutowy
ergokantor.pl
532-258-886
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.