Święta Bożego Narodzenia - poznaj zwyczaje z innych krajów cz. 2
Zgodnie z naszą zeszłotygodniową obietnicą - dzisiaj kolejna porcja informacji od ergokantor.pl, o tym, jak mieszkańcy innych krajów obchodzą Święta Bożego Narodzenia. Tym razem przedstawiamy zwyczaje z Holandii, Portugalii, Szwecji i Anglii.
2016-12-12, 07:00

Holandia

Nie mamy zbyt dobrych wieści dla wielbicieli Świąt Bożego Narodzenia. Dlaczego? Dlatego, że w Holandii nie obchodzi się uroczystej wieczerzy wigilijnej, ani postu. Nie ma też prezentów pod choinką! Ponieważ nie ma więcierzy wigilijnej to i nie ma specjalnych przysmaków, potraw czy wypieków spożywanych tylko i wyłącznie w tym czasie. Podczas Świąt w Holandii królują za to bogato ozdobione lampkami choinki oraz pielęgnowany jest zwyczaj pasterki.

W  Holandii najważniejszy jest okres poprzedzający Boże Narodzenie - czas Świętego Mikołaja, czyli Sinterklaas'a. Okres pomiędzy przybyciem Mikołaja do Holandii (około 20 listopada), a wigilią jego urodzin (5 grudnia) jest czasem świętowania. Tradycja Świętego Mikołaja jest kultywowana z wielką dbałością, w tym oczywiście tradycja dawania sobie prezentów! Kulminacyjnym punktem jest uroczysta kolacja pakjesavond w dniu 5 grudnia.

Flaga:

Waluta: Euro

Aktualny kurs sprzedaży ergokantor.pl z dn. 9.12.2016, godz. 13:49 - 4,4532zł.

 

 

Portugalia

Jak obchodzą Święta Portugalczycy? Zacznijmy od tego, iż najpierw idą na pasterkę, a dopiero potem zasiadają do uroczystej kolacji wigilijnej. Na stole wigilijnym, podobnie jak i u nas, znajduje się puste nakrycie, jednak tutaj jest ono przeznaczone dla zmarłych dusz. Jeśli chodzi o prezenty, to w tym czasie daje się je symbolicznie, jednak najwięcej ich otrzymuje się w święto Trzech Króli. Jakie tradycyjne potrawy pojawiają się na stole świątecznym? Przede wszystkim nadziewany indyk, może też być kurczak czy kura z kasztanami, rodzynkami i migdałami.

Flaga:

Waluta: Euro

Aktualny kurs sprzedaży ergokantor.pl z dn. 9.12.2016, godz. 13:49 - 4,4532zł.

 

 

Szwecja

Choinka pojawiła się tutaj już w 1700 roku i od tego czasu jest ważnym elementem Świąt. Ubiera się ją zazwyczaj dwa dni przed Wigilią.

Jakie potrawy są charakterystyczne dla szwedzkich Świąt:

  1. Do ciekawych tradycji należy tzw. "zanurzanie w kotle". Polega ono na tym, iż biesiadnicy zanurzają kawałki ciemnego chleba w garnku wypełnionym wołowiną, wieprzowiną i sosem.
  2. Na świątecznym stole pojawia się także lutefisk – to typowo świąteczna potrawa, którą przygotowuje się głównie z dorsza, rybę moczy się w wodzie, a następnie przez kolejne kilka dni maceruje w ługu sodowym - substancji silnie żrącej…, następnie jest ona gotowana i smażona. Podaje się ją z warzywami lub innymi dodatkami.

W tym czasie w Szwecji można spotkać dwie postacie, jedna nazywa się Jultomten, a druga Juldagen. Kim one są? Otóż pierwsza, to nikt inny tylko Święty Mikołaj we własnej osobie! Szwedzki Jultomten stanowi połączenie dwóch tradycji - europejskiej (czyli tego, który rozdaje prezenty na Boże Narodzenie) i szwedzkiej, czyli gårdstomtena (czyli krasnala ogrodowego, który nie miał nic wspólnego z prezentami, ale odgrywał ważną rolę w życiu Szwedów. Wierzyli oni, że pilnował, aby gospodarstwo i bydło były doglądane. Jeśli ktoś nie dbał o zwierzęta, mógł zostać przez niego spoliczkowany. Dla krasnali, opiekunów chłopskich zagród, gospodarze w wigilijną noc wystawiali miseczkę kaszy). A kim jest Juldagen? To koziołek i to on kiedyś rozdawał prezenty, jednak od przeszło 100 lat został zastąpiony Jultomentem. Obecnie stanowi świąteczną ozdobę, wykonaną najczęściej ze słomy.

Flaga:

Waluta: korona szwedzka

Aktualny kurs sprzedaży ergokantor.pl z dn. 9.12.2016, godz. 13:49 - 0,4606zł.

 

 

Wielka Brytania

To właśnie tutaj narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą pod sufitem, który symbolizuje szczęście i spełnienie marzeń. Tu też narodził się zwyczaj wysyłania kartek świątecznych z napisem "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku".

W Anglii nie ma tradycji wigilijnej wieczerzy, ta forma posiłku to bardziej obiad podczas którego spożywa się pieczonego indyka i Christmas Pudding. Ten ostatni jest podawany z sosem na bazie brandy lub rumu i przyozdabiany gałązką ostrokrzewu, a podczas podawania często jest oblany alkoholem i podpalany. Podczas wigilii biesiadnicy nie dzielą się opłatkiem tylko tzw. Christmas Cracker. Co to takiego? Otóż Christmas Cracker są to papierowe „cukierki”, które rozrywane są przez dwie osoby, a w środku znajdują się drobne upominku typu wróżba, zabawna kostka do gry czy mini gra towarzyska.

To właśnie z Anglii przyszedł do nas zwyczaj Bożonarodzeniowych spotkań firmowych.

Flaga:

Waluta: Funt szterling

Aktualny kurs sprzedaży ergokantor.pl z dn. 9.12.2016, godz. 13:49 - 5,3105zł.

 

 

 

Wszystkim Czytelnikom życzymy Wesołych Świąt – zespół ergokantor.pl

 

 

___________________________________________________________________________________

O marce ergokantor.pl:

ergokantor.pl to internetowy serwis wymiany walut dla osób indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Kursy walut na ergokantor.pl są aktualizowane co 15 sekund, opierają się na rzeczywistych notowaniach z rynku Forex, co gwarantuje korzystne kursy walut i rzeczywiste oszczędności i zyski dla Klienta. Spółka Goldem Sp. z o.o. – właściciel ergokantor.pl, dysponuje kapitałem w wysokości 1 mln złotych, co jest jednym z najwyższych w branży niebankowych podmiotów wymiany walut online.

9 korzyści dla, których warto wymieniać walutę w ergokantor.pl:

1. Korzystne kursy walut
2. Brak prowizji za wymianę walut
3. Szybkość transakcji
4. Obsługa wszystkich banków w Polsce
5. Obsługa 12 walut
6. Możliwość przelewu środków z transakcji wymiany bezpośrednio na konto osoby trzeciej
7. Bezpieczeństwo wymiany gwarantowane
8. Codzienne komentarze walutowe
9. Poczucie humoru…sprawdź: humor z ergokantor.pl

Kantor internetowy ergokantor.pl działa 24h/dobę 7 dni w tygodniu, księgowanie transakcji w godzinach pracy kantoru, tj. w dni robocze od godziny 8.00 do 17.00.

Dbamy o zaufanie naszych Klientów i bezpieczeństwo transakcji – jesteśmy Biurem Usług Płatniczych nadzorowanym przez KNF i GIIF.

Kantor prowadzi czat on-line, a platforma wymiany jest wyjątkowo prosta w obsłudze.

ergokantor.pl to 100% Klientów zadowolonych ze współpracy z nami, co potwierdzają wyniki sondażu niezależnej firmy zewnętrznej Opineo.pl http://www.opineo.pl/opinie/goldem-sp-z-o-o

KONTAKT / AUTOR
Gabriela Kłaptocz
Media Menadżer
ergokantor.pl
664-417-700
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy