ZŁOTY MOCNY JAK ROK TEMU
ergokantor.pl 26.05.2017, 7:00
2017-05-26, 08:51

Pozytywny sentyment do walut rynków wschodzących, w połączeniu z bardzo dobrymi danymi z polskiej gospodarki, pozwala umacniać się złotemu zwłaszcza w stosunku do dolara. Dodatkowo ustabilizowanie się sytuacji politycznej i gospodarczej w strefie euro sprzyja złotówce. Jednakże ten rajd ku umacnianiu się złotego może zostać gwałtownie zatrzymany. Rynek oczekuje na kolejne informacje z gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz wyników wyborów w Europie, co będzie powodowało wzrost ryzyka oraz zmienności na rynku walut. Złoty w stosunku do dolara i euro jest tak mocny, jak w pierwszej połowie 2016 roku, czy 2015 roku w przypadku EUR, ale rzut oka na wykresy pokazuje, jak bardzo się skorygował w późniejszym okresie.

 

 

W czwartek dolar kilkukrotnie testował poziom 3,7120. Tak taniego dolara mieliśmy w marcu 2016 roku. Co ciekawe na eurodolarze mamy poziom 1,12, czyli dokładnie taki jaki był w marcu 2016 roku. Różnica scenariuszy późniejszych ruchów była taka, iż Eurodolar rósł do poziomu 1,15-1,16, a dolar w stosunku do złotówki zmienił trend na wzrostowy, zmniejszając korelację między parami.

 

 

W krótkim terminie dolar może przetestować dolne ograniczenie kanału trendowego ze wsparciem na okrągłym poziomie 3,70. W przypadku wzrostów oporem będzie poziom 3,7550, gdzie już kilkukrotnie w tym tygodniu reagowała podaż. W przypadku wybicia tego poziomu dalsze wzrosty może powstrzymać górne ograniczenie kanału trendowego.

 

Po gorszych danych z gospodarki brytyjskiej funt ponownie się osłabił. Przez prawie 2 tygodnie rynek bronił poziom 4,8360, jednak po czwartkowych danych wsparcie pękło. Kolejnym punktem, który może okazać się zwrotnym dla ceny, może być poziom 4,7680, gdzie wypada głębokie mierzenie 88,6% Fibo, a ponadto cena już reagowała na tym poziomie w listopadzie 2016 roku. Dopóki cena nie wybije nowych dołków, możemy mówić o rysowaniu się prawego ramienia formacji odwróconego RGR. W przypadku wzrostów oporem pozostaje niedawne wsparcie przy 4,8360. Należy jednakże pamiętać, iż z interwału miesięcznego możemy być świadkami kończenia się fali 5 całego impulsu spadkowego, co może sugerować, iż podaż będzie chciała wyrysować jeszcze nowe dołki.

 

Z szerokiego interwału tygodniowego po raz kolejny jesteśmy poniżej poziomu mierzenia 61,8% Fibo impulsu wzrostowego oraz tuż przy dolnym ograniczeniu kanału trendowego. Bardzo ważne jest zamknięcie się świecy tygodniowej, która może dać nam sygnał do dalszego umocnienia się złotego. W przypadku ruchu w dół cena może przetestować poziom 4,09, natomiast w razie odwrócenia się trendu, korekta może napotkać opór na poziomie 4,1853, a następnie przy okrągłym poziomie 4,20.

 

Komentarz walutowy nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia MF z 19 października 2005 roku. Został sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Goldem Sp. z o.o., właściciel marki ergokantor.pl i autor komentarza nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu.

KONTAKT / AUTOR
Michał Bartos
Główny Analityk Walutowy
ergokantor.pl
532-258-886
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.